Archiv pro rubriku: Sladké pečení

Dorty

Téměř žádná oslava narozenin se neobejde bez dortu. Někdo sice nemá rád sladké, ale o narozeninách dort i tak nemůže chybět, většinou kvůli focení. Rituál sfouknutí svíček milují hlavně děti.  V současnosti je výroba dortu leckdy povýšena na výrobu výtvarného objektu. Sehnat se naštěstí dají různé sladké modelovací hmoty a řada dalších dortových pomůcek. Není tedy divu, že se pouštíme do dortové tvorby doma. Ani já jsem neodololala a jako nadšený amatér si jich pár vyzkoušela. Recepty zde neuvádím, sama čerpám z internetu, kde jich je k nalezení celá řada. Přidávám jen několik fotografií jako malou inspiraci.

Čokoládový dort

Uložit

Bílé kokosové koule Rafaelo

Suroviny:

250 g moučkového cukru,

250 g másla

100 ml vody

1 vanilkový cukr

120 g mletého kokosu,

250 g sušeného mléka /polotučného – modré/

loupané mandle

mletý kokos na obalení

Postup:

Cukr a nakrájené máslo dáme (spolu s vodou) do misky ve a necháme ve vodní lázni rozpustit. Směs necháme vychladnout na pokojovou teplotu a poté přidáme postupně sušené mléko  a strouhaný kokos. Zpracujeme v tuhou, avšak tvárnou hmotu. Dáme do chladna /lednice/ na 2 – 3 hodiny ztuhnout. Ze ztuhlé hmoty pak tvoříme kuličky. Do každé z nich zabalíme oloupanou mandli a obalíme v kokosové moučce. Dáme do papírových košíčků. Můžeme dozdobit podle fantazie například předem vytvořenými ozdobami z čokolády, marcipánu, mléčné hmoty nebo jiné cukrářské modelovací hmoty.

vánoční cukroví- bílé koule rafaellovánoční cukroví_rafaello koulevánoční cukroví- bílé koule rafaellovánoční cukroví_rafaello koule

Svatební cukroví - zdobená kolečka

Drobné svatební pečivo do výslužek

                      

Svatba, to je vždy spoustu starostí se zařizováním a pečení svatebního pečiva  je jednou z nich.  Někdo proto raději objedná u cukráře svatební pečivo i koláčky a přinese domů již hotové, leckdy již i zabalené do výslužkových krabiček.Tuto službu nabízejí nejen svatební agentury, které připraví celou svatbu takzvaně na klíč, ale i řada soukromých „pekařek“, které Vám cukroví na svatbu upečou podle Vašeho přání a zabalí již také do výslužkových krabiček.

Ještě i dnes je však hodně těch, kdo dájí přednost raději domácí výrobě svatebního cukroví, koláčů a nakonec i přípravě výslužek pro přátele a svatební hosty. Domácí svatební cukroví je připravené s láskou a většinou bývá i kvalitnější. Vždyť ono už i samotné pečení svatebního pečiva  je leckdy a leckde  takovou malou událostí. Sejdou se kamarádky, tetičky, babičky a pečou a pečou …  Při tom se i krásně povídá, diskutují se poslední detaily nadcházející svatby. Prostě i z této dosti pracné záležitosti se dá udělat vcelku milá společenská událost, která ke koloritu svatebních příprav patří.

Samotná příprava na pečení se však odehrává ještě dlouho dopředu. Prohledáváme  kuchařky, dnes už však hlavně internet,  a snažíme si najít  inspiraci u jiných, abychom svatební pečivo mělí nejen chutné, ale i krásné a originální. U svatebního cukroví nejde totiž obvykle  o nějaké příliš speciální recepty, vystačíme si často s těmi, které používáme s úspěchem na vánoční pečení, ale důležité je zdobení, které i z obyčejného lineckého srdíčka udělá roztomilou  svatební sladkost. V různých časopisech, ale zejména na internetu dnes najdeme bohatou inspiraci. Těm, které se na svatební pečení teprve chystají, nabízím malou inspiraci i na těchto stránkách v galerii zde

Ozdůbky na cukrovíčko připravujeme většinou z marcipánu, často však také  z marcipánu falešného, tak zvané mléčné hmoty. Receptů na její přípravu je mnoho a hodně jich najdete právě tak  jako já  na internetu. Například na těchto stránkách. 

Ozdoby si připravíme s dostatečným předstihem. Je to piplačka , časově náročná,  a když bychom nechali na poslední chvíli, zjistíme najednou, že nestíháme. Pokud nemáme speciální modelovací náčiní, stačí vám jen šikovné ruce a  několik  mini vykrajovátek. I s touto výbavou dokážete vyrobit různé kytičky,růžičky a drobné ozdobičky.

 

Na výsledky tohoto snažení se můžete pro inspiraci podívat do fotogalerie :

 

Svatební cukroví – červenec 2011

Pro inspiraci nabízím nové obrázky cukroví, které jsem pekla na rodinnou svatbu v červenci 2011